«Спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих» – відомий лозунг з «Дванадцяти стільців» практично буквально застосували жителі Малоомелянівського масиву у Луцьку. Вже понад 20 років у міському бюджеті не знаходиться коштів, щоб провести каналізацію у мікрорайоні з приватною забудовою, де проживає близько 1000 людей. Як наслідок – люди страждають від постійних підтоплень, у підвалах будинків стабільно стоїть вода, псуються стіни та фасади, а через високу вологість виникають перебої з подачею електроенергії і газу. Жителі намагались покращити ситуацію підручними способами – відкачували воду по кілька разів на день. Однак такий шлях – це тільки усунення наслідків проблеми, в той час як треба боротися з її причиною.
Тож вирішувати проблему відсутності водовідводу взялися через створення квартального комітету «Малоомелянівський», для якого визначили такі напрямки діяльності: захист інтересів мешканців у сфері надання житлово-комунальних послуг, захист житлових прав та права власності, облаштування електричних, водогінних, каналізаційних мереж та систем водовідведення, захист конституційних прав і свобод, взаємодія із органами місцевого самоврядування, правоохоронними, правозахисними та контролюючими органами. Квартальний комітет є органом самоорганізації населення (ОСН), який має повноваження для вирішення цілого ряду проблем на території, на яку він поширюється, а також може залучати фінансування для вирішення певних питань.
Саме через квартальний комітет на Малоомелянівському масиві хочуть залучати кошти для проведення каналізації та вирішення інших проблем з благоустрою.
Здавалось би, люди самі знайшли механізм боротьби зі своїми негараздами, полегшуючи тим самим завдання місцевій владі, тож влада мала б плескати в долоні й усіляко сприяти втіленню таких ініціатив… Але минула сесія Луцької міської ради показала інше – депутати не дали дозволу на створення квартального комітету, незважаючи на мітинг жителів біля стін міської ради.
Пояснити небажання народних обранців «дати добро» на створення комітету можна тим фактом, що у західній Україні ще немає квартальних комітетів і «Малоомелянівський» буде першим не тільки у Луцьку, а й у всьому західному регіоні, тому рішення дається депутатам важко. Та досвід Вінниці, Херсону й Одеси, до прикладу, свідчить, що саме така форма вирішення локальних проблем на території приватної забудови приносить найкращі результати.
Вся ця неоднозначна ситуація має і позитивну сторону – процес створення ОСНів (а квартальний комітет є однією з форм ОСНу) у Луцьку запущено. Люди зрозуміли, що саме шляхом самоорганізації вони зможуть зрушити з мертвої точки вирішення нагальних проблем і залучити для цього фінансування.
Як відреагують депутати на прагнення жителів Малоомелянівського масиву жити в цивілізованих умовах – буде видно на черговій сесії Луцької міської ради, під час якої питання про дозвіл на створення квартального комітету знову буде винесене на голосування.
Інформаційна, консультаційна і методична підтримки при створенні квартальних комітетів та інших органів самоорганізації населення у Луцьку надається Ресурсним центром для ОСН, що діє в межах проекту Асоціації підтримки та розвитку ОСББ та ОСН «Створення умов для нового якісного рівня діяльності ОСН у м. Луцьку», що реалізується при фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» та інформаційній підтримці Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення.
Прес-служба Асоціації
підтримки та розвитку ОСББ та ОСН
Тел.: (098) 9222616
(066) 1630008
(0332) 200032
e-mail: press.asossiation.osbb@gmail.com
You must be logged in to post a comment Login