Гідність держави зрештою залежить від гідності особистостей, які її створюють. (Дж. Міль) *

Filed under Новини, Статті

Реформа органів місцевого самоврядування відкрила нові перспективи перед громадами. У зв’язку зі створенням об’єднаних територіальних громад роль закладів культури, особливо на селі, має всі шанси стати рушієм розвитку громадської думки та активності всієї громади. ОРБІКЦ всіляко сприяє цьому. Нагадаю, що ОРБІКЦ (благодійне товариство «Олександрійський районний благодійний інформаційно-консультативний центр») – це товариство ентузіастів, аніматорів, лідерів, небайдужих людей, які надихають одне одного та всіх навколо на досягнення мети, на реалізацію ідей, які направлені на позитивні зміни в громадах Олександрійщини і не тільки.

До кола інтересів нашої команди входять громадські активісти, події, а також діяльність місцевих громад. Поштовхом для створення ОРБІКЦ стало проходження персоналом районного будинку культури навчання в рамках «Школи лідерів НДО» (1999-2002 рр.). Потім участь у першій українсько-польській «Школі аніматорів» та «Школі громадської участі-1», що були організовані «Центром підтримки творчих ініціатив» та «Інститутом соціокультурного менеджменту» протягом 2002 -2013 років.

Завдяки набутим знанням: активізувалася співпраця з громадськими організаціями, реалізували низку важливих соціальних проектів; районний будинок культури, на базі якого працює ОРБІКЦ, став осередком громадської активності в районі, передусім у вирішенні нагальних соціальних проблем, що спеціалізується на впровадженні інноваційних форм і методів роботи клубних закладів відповідно до потреб суспільства. Особливо активізувалася його діяльність у сфері розвитку благодійності: постійно проводяться благодійні, соціальні акції, концерти; інформаційно-просвітницькі заходи про можливості та виклики в період децентралізації в місцевих громадах. А також діяльність ОРБІКЦ сприяє розвитку малого підприємництва в галузі сільського зеленого туризму.

Будинок культури та його працівники активно пропагують ідею створення Центрів місцевої активності серед сільських будинків культури та їх персоналу. Україні зараз дуже потрібні віддані країні люди, які об’єднаються в одну команду (оркестр) для створення Гімну позитивних зрушень. Будь-які зміни починаються з бажання зробити краще або створити інші умови. Якщо разом із бажанням ти маєш певні знання та віру – зміни відбуваються. Коли зміни стосуються громади, людина, яка має це бажання і бачення, збирає навколо себе однодумців і починає запускати процеси змін.

Коли приходить перший успіх, приєднуються інші люди. В процесі інтеграції відбуваються зміни свідомості особистості. І тоді процес є незупинним. Це і є філософія, якою ми керуємося, розвиваючи мережу центрів місцевої активності на базі закладів культури. Ініціюючи проект «Акорди творчості й добра» в Березівській громаді та міжрегіональний проект «Акорди демократичних змін» Центр-Захід, Олександрія-Яремче, ми прагнули знайти єдність душ у взаємній повазі до традицій. Жити по-новому – це і означає жити вільно в таких умовах, які гарантували б права та свободи, культуру та традиції людини і нації, другими словами «Гідне життя в гідній країні». Саме тому особливо зараз актуальним є об’єднання зусиль громадських активістів різних населених пунктів та регіонів України, які б надихали на успіх, успіх – на результативність, а соціальний успіх – на результативність в соціально значимому або соціально схваленій справі.

Досвід реалізації зазначених проектів став для нас чинником підвищення професійної та організаційної спроможності організації, бо передбачав активну публічну та лідерську роль ОРБІКЦ на регіональному та місцевому рівнях у визначенні пріоритетів та шляхів ефективного розвитку громад, їх можливостей інтегрування в систему європейських цінностей з урахуванням традиційних особливостей української спільноти в напрямку організації обмінів та ефективної співпраці соціально-культурних інституцій місцевих громад, центрального та західного регіонів України. У арсеналі нашої діяльності маємо цікавий досвід співпраці з польськими колегами в реалізації спільного Міжнародного проекту «Соціально-економічні можливості розвитку сіл Олександрійщини» з розвитку сільського зеленого туризму в межах якого учасники мали можливість вивчати західний досвід із пошуку місцевих ресурсів.

Головна ідея проекту – ефективно використовувати власні можливості без залучення зовнішніх інвестицій. Для участі в проекті було залучено 16 учасників, які б хотіли розвивати своє село в напрямку туризму, еко-агро-туризму, активного туризму з поєднанням культури, творчості, декоративно-ужиткового мистецтва, традиційної української кухні. Серед учасників: представники самоуправління (влади), бізнесу(власники сільських зелених садиб),соціальної сфери (культури, освіти), краєзнавці, громадськість сіл, які відчувають у собі бажання змінюватися і змінювати свої населені пункти з 4 сіл Олександрійщини: Попельнасте, Головківки, Нової Праги та Протопопівки. В результаті учасники проекту визначились зі своєю картою наявних місцевих ресурсів, що дозволило активізувати економічне та громадське життя населених пунктів. Про остаточні результати говорити поки що рано. Робота в цьому напрямку ще триває. Тож, хочеться побажати всім вірити у свої сили і тоді ви обов’язково досягнете успіху.

Тетяна Шоколова, президент БТ ОРБІКЦ

* – Інформаційний бюлетень “НДО-Інформ” №1(57), 2019

You must be logged in to post a comment Login