Громадські експерти з євроінтеграції оприлюднили заяву до Президента України Віктора Януковича, у якій закликали владу парафувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС до кінця 2011 року. Під заявою підписалися понад 30 представників громадських організацій та аналітичних центрів.
Експерти назвали неприпустимими заяви Президента про можливість відкласти підписання Угоди. Вони переконані, що непослідовність у діях і заявах влади має низку негативних наслідків, зокрема ставить під загрозу реалізацію в Україні проєвропейських реформ і відкладає перспективу безвізового режиму з ЄС на невизначений термін.
“Україна перетнула червону лінію невідповідності європейським стандартам. Особливо обурює той факт, що європейська перспектива та шанс на краще життя кожного українця опинилася на вагах із ув’язненням однієї людини. І, поставлений перед вибором, Президент схилився не на користь суспільного блага”, – зауважив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
“Сьогодні влада намагається перекласти відповідальність за зрив парафування Угоди про асоціацію та Зону вільної торгівлі на Європейський Союз, аргументуючи свою позицію тим, що в Преамбулі Угоди чітко не визначено перспективи членства України в ЄС. Громадськість не сприймає таких аргументів, адже сам документ за своїм змістом є детально прописаною європейською перспективою для України”, – підкреслив заступник директора Фундації українсько–польської співпраці (PAUCI) Святослав Павлюк.
Експерти також наголосили, що Угода про поглиблену та всеосяжну Зону вільної торгівлі з ЄС є невід’ємною частиною Угоди про асоціацію і її не можна підписати окремо від політичної частини документу. За словами голови Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігоря Бураковського, Угода про ЗСТ позитивно вплине на інвестиційну привабливість української економіки, лібералізує рух експортних товарів і торгівлю послугами, змінить внутрішнє регуляторне середовище. “Угода про ЗСТ є історичним шансом для того, щоб стимулювати економічну модернізацію України. Більш глибокої співпраці з ЄС наразі просто не існує”, – сказав експерт.
Також експерти заявили про можливість зменшення обсягів зовнішньої допомоги ЄС. Це, за словами керівника європейської програми ГО “Центр UA” Вікторії Гуменюк, “значно вплине на спроможність України проводити фундаментальні інституційні та структурні реформи в майбутньому, без яких модернізація держави за європейською моделлю стає неможливою”.
Підписанти заяви також закликають європейські інституції продовжувати діалог з Україною. Вони назвали “поступове та невпинне зближення України з Європейським Союзом дієвим інструментом модернізації країни в інтересах мільйонів її громадян”.
Громадська експертна рада
при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС
Тата Пеклун
067 622 71 12
peklun@gmail.com
Президенту України Януковичу В.Ф.
Заява
української спільноти фахівців із європейської інтеграції
Спільнота фахівців з європейської інтеграції закликає Президента України Віктора Януковича дотримуватися послідовної аргументації офіційного Києва щодо євроінтеграційного курсу держави.
Представники громадських організацій та аналітичних центрів, незалежні експерти та громадські діячі вважають неприпустимою можливість відкласти підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, про що нещодавно заявив український Президент інформаційному агентству Bloomberg.
Відсутність формально задекларованої перспективи членства в ЄС за жодних обставин не може вважатися підставою для гальмування парафування та подальшого підписання Угоди, адже цей документ за своїм змістом є детально прописаною європейською перспективою для України.
Громадські експерти зауважують, що попри заяви деяких депутатів від Партії регіонів, Європейський Союз не чинить зовнішнього тиску на Україну, бо Україна сама, добровільно та без зовнішнього примусу, обрала шлях політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС. Такий формат співпраці передбачає дотримання європейських цінностей, зокрема цінностей демократії – чесної політичної конкуренції, незалежної судової системи та верховенства права.
Але сьогодні громадяни України та міжнародна спільнота стають свідками того, як непослідовність дій і заяв влади віддаляють державу від запланованого на грудень 2011 року парафування Угоди про асоціацію, відтак – позбавляють українське суспільство європейської перспективи.
Такий розвиток подій містить низку загроз для України.
По-перше, відсутність юридично закріплених зобов’язань реалізовувати в Україні проєвропейські реформи зараз значно знизить рівень ймовірності проведення таких реформ у майбутньому.
По-друге, перспектива безвізового режиму для українців буде відкладена на невизначений термін.
По-третє, зменшаться обсяги та зміниться якість зовнішньої допомоги ЄС, що значно звузить можливості для України провести фундаментальні інституційні та структурні реформи, без яких подальша модернізація країни за європейською моделлю просто неможлива.
Тому експертна спільнота України звертається передовсім до Президента України, як гаранта Конституції, та інших представників влади з вимогою: завершити переговори з Європейським Союзом парафуванням та підписанням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Для цього:
Також громадські експерти ще раз наголошують на актуальності спільного звернення українських проєвропейських платформ до інституцій ЄС від 12 вересня цього року – продовжувати діалог з Україною, бо поступове і невпинне зближення України з Європейським Союзом є дієвим інструментом модернізації країни в інтересах мільйонів її громадян.
Олександр Палій, незалежний експерт
Святослав Павлюк, Фундація українсько–польської співпраці (PAUCI)
Олександр Черненко, ВГО “Комітет виборців України”
Ірина Бекешкіна, Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
Олег Рибачук, Громадська експертна рада при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС
Анна Голубовська-Онісімова, ВЕГО “Мама-86”
Олександр Сушко, Інститут євроатлантичного співробітництва
Володимир Горбач, Інститут євроатлантичного співробітництва
Юлія Тищенко, Український незалежний центр політичних досліджень
Юрій Третяк, Асоціація агенцій регіонального розвитку України
Михайло Гончар, Центр “Номос”
Галина Усатенко, Фонд “Європа ХХІ”
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив
Ігор Коліушко, Центр політико-правових реформ
Ігор Бураковський, Інститут економічних досліджень і політичних консультацій
Віктор Замятін, незалежний експерт
Наталія Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство та довкілля”
Світлана Заліщук, “Центр UA”
Вікторія Сюмар, Інститут масової інформації
Олексій Толкачов, Європейська асоціація Українців (Брюсель)
Віктор Таран, Центр політичних студій та аналітики
Олександра Матвійчук, Центр громадянських свобод
Костянтин Квурт, ГО “Інтерньюз-Україна”
Сергій Сидоренко, незалежний експерт
Ірина Сташенко, Громадська правозахисна організація “Христинівчани”
Олег Олійник, Асоціація правників України
Тарас Петрів, Фундація “Суспільність”
Ігор Студенніков, ГО “Центр регіональних досліджень”
Кирило Животовський, НУО “Європейський вибір”
Ігор Тодоров, незалежний експерт
Юрій Луканов, незалежний журналіст
Ірина Солоненко, Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”
Дмитро Шульга, Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”
Валерій Карбашевський, ГО “Європейське партнерство”
Іванна Климпуш-Цинцадзе, незалежний експерт
Джерело – Міжнародний фонд “Відродження”
You must be logged in to post a comment Login